logo CB
www.cb.nl
Fiscaal nieuws / Netnieuws

Netnieuws

Netnieuws is een digitale uitgave van het College Belastingadviseurs (CB) en bericht over nieuwe fiscale wet- en regelgeving, interessante rechtspraak en andere fiscale wetenswaardigheden.

Het CB is zich volledig bewust van haar taak zo betrouwbaar mogelijke informatie te verstrekken. Niettemin aanvaardt het CB geen aansprakelijkheid voor eventuele onjuistheden.

Terugvordering onjuist verrekende voorheffing mag (bijna) altijd

9 oktober 2007
Categorie: CB Netnieuws

 

 

Als de Belastingdienst er na het opleggen van een definitieve aanslag inkomstenbelasting achterkomt dat te weinig belasting is geheven, mag de Belastingdienst alleen navorderen als sprake is van een ‘nieuw feit’: een feit dat de inspecteur bij het opleggen van de aanslag nog niet bekend was en ook niet had kunnen zijn. Een belangrijke uitzondering op deze regel is dat geen nieuw feit nodig is als te weinig belasting is geheven omdat een voorheffing (zoals bijvoorbeeld loonbelasting) onjuist is verrekend op de definitieve aanslag.

Bij Rechtbank Den Haag kwam de vraag aan de orde of ook nagevorderd mag worden in de situatie dat een man in zijn aangifte inkomstenbelasting de ingehouden ziekenfondspremie van € 666 als ingehouden loonbelasting heeft aangegeven. De man heeft dit bedrag vervolgens als teveel ingehouden loonbelasting terug ontvangen. Na het opleggen van de definitieve aanslag inkomstenbelasting kwam de Belastingdienst erachter dat het bedrag van € 666 geen ingehouden loonbelasting was, maar ziekenfondspremie. De Belastingdienst legde vervolgens een navorderingsaanslag op. De man stelde dat navordering niet mogelijk was door het ontbreken van een nieuw feit. De ziekenfondspremie is immers geen voorheffing, zodat de uitzonderingsregel niet van toepassing is. De Rechtbank oordeelt dat voor deze navordering geen nieuw feit nodig is omdat uit de wetsgeschiedenis blijkt dat de tekst van de wet ook betrekking heeft op een situatie als deze, waarin ten onrechte loonbelasting is verrekend. De man moest de ontvangen teruggave aan de Belastingdienst terugbetalen.

Bron: Rechtbank ’s-Gravenhage, 30 augustus 2007, nr. AWB07/882/IB/PVV


© College Belastingadviseurs


« nieuwslijst